Želary

Želary jsou dramatickým příběhem plným nečekaných osudových zvratů, odehrávajícím se na bohem zapomenutém místě uprostřed válkou zkoušené Evropy, jsou příběhem o střetu dvou rozdílných světů, lidských povah, příběhem o zvláštním vztahu, ze strachu, obav a nedůvěry, dokonce z odporu vyrostlé silné osudové lásky Elišky k Jozovi. ScénářPetr Jarchovský (podle novely "Jozova Hanule" Květy Legátové) RežieOndřej Trojan KameraAsen Šopov StřihVladimír Barák HudbaPetr Ostrouchov ZvukJiří Klenka KostýmyKatarína Bieliková ProducentOndřej Trojan, T.H.A. KoproducentPavel Borovan, Jaroslav Kučera – Česká televize Danny Krausz - Dor Film (Rakousko) Marian Urban - Al Výkonný producentMilan Kuchynka Vedoucí produkceDaria Špačková, Marcela Dvořáková
Želary jsou dramatickým příběhem plným nečekaných osudových zvratů, odehrávajícím se na bohem zapomenutém místě uprostřed válkou zkoušené Evropy, jsou příběhem o střetu dvou rozdílných světů, lidských povah, příběhem o zvláštním vztahu, ze strachu, obav a nedůvěry, dokonce z odporu vyrostlé silné osudové lásky Elišky k Jozovi.

Píší se čtyřicátá léta, léta protektorátu a okupace Československa Němci. Eliška je mladá dívka. Pracuje jako zdravotní sestra v městské nemocnici v Brně. Má milostný poměr se sympatickým chirurgem Richardem. Eliška i Richard, stejně jako jejich společný přítel, doktor Chládek, jsou zapojeni v tajném domácím odboji.
 
Jedné noci přivezou na chirurgickou kliniku zle poraněného muže, jakéhosi dřevorubce ze vzdálených pohraničních hor. V nemocnici je nedostatek krevních konzerv, a muž potřebuje nutně transfúzi. Má stejnou krevní skupinu jako zdravotnice Eliška, a ta mu svým dárcovstvím zachrání život. Tak se krví naváže pouto, které v našem příběhu vyústí ve zvláštní, neobyčejně silný milostný vztah mezi moderní, městskou, mladičkou lékařkou - Eliškou - a divokým, barbarským, přírodním mužem s dětskou duší - dřevorubcem Jozou.

Stane se, že je odbojová skupina, v níž jsou lékaři zapojeni, dekonspirována a pronásledována gestapem. Všem hrozí smrt. Zatímco vedoucí skupiny, primář Richard, milenec Elišky, přes noc zmizí do ilegality, pro Elišku mají její spolubojovníci vymyšlený jiný, zdánlivě bezpečný úkryt. Dohodnou se totiž se dřevorubcem Jozou, aby Elišku ukryl ve své dřevěnici kdesi daleko v horách. Aby bylo Eliščino zmizení dokonalé, změní si identitu i jméno, je nucena ze dne na den opustit městský život a stát se ženou horala uprostřed divoké přírody, v horské vesnici, kde se zastavil čas před sto padesáti lety. Tato vesnice sluje tajemným názvem Želary.

Želary jsou příběhem o střetu dvou rozdílných světů, lidských povah. Jsou příběhem o zvláštním vztahu, ze strachu, obav a nedůvěry, dokonce z odporu vyrostlé silné osudové lásky Elišky k Jozovi. Jsou i příběhem o objevování krásy duše tohoto primitivního a hrubého, osudem zraňovaného muže. Skrze něj objevuje Eliška život v souladu s přírodou a jejími zákony. Cesta Elišky je jakousi cestou proti toku času, od hrůz moderní doby k harmonii prapůvodní přírody, až ke kořenům života.

Je rovněž vyprávěním o nádherném kusu země, životě v jakémsi oku uragánu, kam válka zjevnými projevy nezasahuje, kde se vše odvíjí v souladu s přírodou a jejími často krutými, ale pravěkými zákony, jimž se člověk, chce-li přežít, musí přizpůsobit, ctít je a vycházet z nich ve svém počínání. Eliška se o to v našem příběhu, byť klopotně, ale o to vehementněji snaží.

A v neposlední řadě jsou Želary dramatickým příběhem plným nečekaných osudových zvratů, odehrávajícím se na bohem zapomenutém místě uprostřed válkou zkoušené Evropy.

Film vznikl za přispění Státního fondu ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie, fondu Eurimages, Vídeňského Filmového Fondu, Programu Pro Slovakia a Ministerstva Kultúry SR.

Hrají: Aňa Geislerová, György Cserhalmi, Jaroslava Adamová, Miroslav Donutil, Jaroslav Dušek, Iva Bittová, Ivan Trojan, Jan Hrušínský, Ondrej Koval, Juraj Hrčka, Edita Malovcic, Michael Hofbauer, Imre Borároš, František Velecký, Svatopluk Beneš, Zita Kabátová, Reinhard Simonischek, Gabriele Schmoll, Tomáš Žatečka, Anička Věrtelářová a Jan Tříska

Fotografie z filmu

02.jpg
01.jpg
03.jpg
04.jpg
05.jpg
06.jpg
07.jpg
08.jpg
09.jpg
10.jpg
11.jpg
12.jpg

Fotografie z natáčení

01.jpg
02.jpg
03.jpg
04.jpg
05.jpg
06.jpg