Obsah této stránky vyžaduje novější verzi aplikace Adobe Flash Player.

Získat aplikaci Adobe Flash Player

facebook

Přehrát online

Presskit ENG

photo

O filmu

Hořká komedie režiséra Ondřeje Trojana Občanský průkaz na motivy stejnojmenné knihy Petra Šabacha sleduje osudy čtveřice dospívajících mladíků, jejich přátel, lásek a rodičů. Od okamžiku, kdy v patnácti letech dostanou občanský průkaz, až do chvíle, kdy se v osmnácti snaží uniknout vojně a pokoušejí se získat modrou knížku.

 

Petr, Aleš, Popelka a Míťa dospívají v sedmdesátých letech, v době, kdy vyjít na ulici bez občanského průkazu znamenalo koledovat si o průšvih a kdy povinná vojenská služba byla pro mnohé tím největším strašákem. Každý po svém i společně se snaží neztratit v totalitním státě zdravý rozum a smysl pro humor, ale také nezadat si s režimem. Prožívají řadu epizod, některé jsou úsměvné, s nádechem absurdní grotesky, jiné dramatické a fatální.

 

Občanský průkaz vypráví o tom zvláštním životním období, kdy dětství zvolna přechází v dospělost, a tahle cesta v každé době vede skrz bourání konformismu a rodičovských ideálů, revoltu vůči společnosti, hledání a nalézání sebeúcty. Tehdy stejně jako dnes…

 

Sami tvůrci o svém filmu řekli: "Děj filmu obsáhne tři roky života čtyř spolužáků - Petra, který je zároveň vypravěčem příběhu, a jeho kamarádů Popelky, Aleše a Míti. Obsáhne období mezi jejich patnáctým a osmnáctým rokem; od okamžiku, kdy je jim patnáct let a oni dostanou občanský průkaz, až do chvíle, kdy se snaží uniknout vojně v komunistické armádě a pokoušejí se získat modrou knížku. Okamžikem, kdy získají občanský průkaz, pro kluky končí bezstarostné dětství a otevírají se dveře do dospívání v permanentním konfliktu s totalitním režimem, ve kterém jsou nuceni žít. Osudy našich hrdinů jsou ilustrovány řadou epizod, některé mají absurdně groteskní charakter, jiné jsou ale dramatické a fatální. Každý ze čtveřice kamarádů totiž prochází klíčovým obdobím života poznamenaného problémy ve škole, s rodiči a hlavně s fenoménem práskače, udavače, policajta, fízla. Náš film by měl být nesentimentální vzpomínkou na generaci dnešních otců, tedy nás samotných, a na dobu, ve které jsme byli nuceni dospívat. Vypráví o cestě k dospělosti skrz poznání ceny svobody, o sbírání odvahy ke vzdoru a o nalézání sebeúcty. Sen našich dospívajících hrdinů o svobodě se odráží v útěcích za hranice, v hudbě, dlouhých vlasech a přátelství mezi kamarády…"

 

Scénář: Petr Jarchovský volně inspirován stejnojmenným románem Petra Šabacha Režie: Ondřej Trojan

Producent: Ondřej Trojan

Kamera: Martin Štrba

Architekt: Milan Býček

Výtvarnice kostým:ů Katarína Bieliková

Umělecká maskérka: Jana Bílková

Hudba: Petr Ostrouchov, Bob Dylan, Ĺuboš Beňa a Matěj Ptaszek, Black Sabbath, Sweet

Střih: Vladimír Barák

Zvuk: Jiří Klenka

 

Vyrobila Filmová a televizní společnost Total HelpArt T.H.A.

Koproducenti: Česká televize – Jaroslav Kučera PubRes - Zuzana Mistríková, Ĺubica Orechovská

Film vznikl ve spolupráci HBO Vedoucí produkce Michaela Syslová Kuchynková

Film vznikl za přispění Státního fondu ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie Ministerstvo kultúry a cestovného ruchu SR Media

 

Distribuce: Falcon

Žánr: tragikomedie

Stopáž: 137 minut

Formát: film 35mm, Klas (1:1.85), Dolby Digital *5.1

Přístupnos:t mládeži přístupný

 

Hrají: Libor Kovář, Matouš Vrba, Jan Vlček, Jakub Šárka, Anna Geislerová, Martin Myšička, Marek Taclík, Kristýna Liška-Boková, Magdalena Sidonová, Jana Šulcová, Jaromír Dulava, Jiří Macháček, Václav Kopta, Oldřich Vlach, Matej Landl, Jan Vaši, Jenovéfa Boková, Jakub Jánoš, Adam Kubišta, Lilian Malkina, Lukáš Latinák, Marina Vyskvorkina, Juraj Nvota, Nella Miščíková, Jana Kepková a další.

 

 

Fotografie z natáčení

Video ukázky

Diskuze