Obsah této stránky vyžaduje novější verzi aplikace Adobe Flash Player.

Získat aplikaci Adobe Flash Player

facebook

Webové stránky

Přehrát online

Plakát ke stažení

Presskit CZ

Presskit ENG

photo

O filmu

Historické drama a rozporuplné osobě vedoucího odboru zahraniční rozvědky Zdeňka Tomana, který významně ovlivnil politický vývoj v Československu v letech 1945 až 1948, a s jehož velkým přispěním se chopila politickým pučem moci Komunistická strana.


V hlavní roli Zdeňka Tomana se představí Jiří Macháček. Jeho ženu Peslu hraje herečka a zpěvačka Kateřina Winterová. Další postavy filmového příběhu, ať už ty historicky známé, jako je Rudolf Slánský, Jan Masaryk, Klement Gottwald či prezident Beneš, nebo ty, o jejichž existenci a vlivu ví málokdo, ztvární Marek Taclík, Stanislav Majer, Martin Finger,  Lukáš Latinák, Roman Luknár, Kristýna Boková, Miroslav Táborský, Václav Neužil, Táňa Pauhofová, Jaroslav Plesl, Pavel Liška, Radek Holub, Aleš Procházka a další.


Natáčení filmu ZDENĚK TOMAN režiséra Ondřeje Trojana  proběhne v prosinci 2016, na jaře a na podzim 2017. Předpokládaná premiéra únor 2018.

Producentem je Filmová a televizní společnost Total HelpArt,T.H.A. a slovenská produkční společnost PubRes, koproducentem Česká televize  a RTVS.


Tiskové materiály a fotografie ke stažení ZDE


Kdo byl Dr. Zdeněk Toman

Narodil se r. 1909 v Sobrancích na Slovensku jako Zoltán Goldberger - syn maďarských Židů, jeho otec byl  rabín. Za svého života si několikrát změnil jméno, snad aby se alespoň de iure distancoval od svého židovského původu. Jako by právě ten považoval za břímě, které by mu v životě mohlo bránit v kariéře. Byla krátká a strmá… fungoval po tři poválečná léta jako šedá /rudá/ eminence v pozadí politického dění.


Zdeněk Toman, komunista, šmelinář, a všehoschopný kariérista, vystoupal v období boje o poválečné směřování Československa a bezskrupulózního a intrikami prolezlého boje o koryta z řadového úředníka s vazbami na exilovou vládu v Londýně, kde se svojí ženou Peslou přečkal válku, přes krátké období repatriačního úředníka na Zakarpatské Rusi, až na post vedoucího odboru zahraniční rozvědky. Z této pozice, v utajení a s velkými pravomocemi, rozehrál několik partií. Partii rozvědčíka, používajícího metod vydírání, udávání a zastrašování pro účely „vyčištění“ rozvědky od veškerých poválečných demokratických složek a totálního ovládnutí resortu komunisty. Vedle toho, s požehnáním generálního tajemníka komunistů Rudolfa Slánského, s diplomatickým pasem a širokými kontakty z Londýna i mezi přeživšími z židovské komunity, šmelil v obrovských rozměrech za účelem získávání peněz pro komunistické předvolební kampaně. Zároveň se zásadním způsobem podílel na pomoci pro židovské navrátilce a uprchlíky ze všech koutů východní Evropy, při koordinaci jejich deportací přes Československo, Německo a Rakousko do Palestiny a na jejich vyzbrojování. To vše činil vždy z osobních a zištných důvodů, majetky, které takto pro sebe získal, byly obrovské.


Byl jedním z prvních zatčených poválečných vysoce postavených politických vězňů a jedním z mála, komu se podařilo v létě roku 1948 z ostře střežené komunistické vazby uprchnout a dostat se přes americkou zónu až do Venezuely.   Je velmi pravděpodobné, že Slánský a několik dalších komunistů měli zájem na tom, aby Toman z vězení zmizel a ztratil se i se svými informacemi a vědomostmi v zahraničí. Jen o pár let později se již podobná zatčení řešila podle sovětských not. Brutální výslechy, vynucená doznání a politické justiční vraždy, včetně Slánského a dalších.


V pozadí této linky se mezitím odehrává boj o moc mezi demokraty a komunisty, koordinovaný Moskvou řízenými agenty NKVD a také boj o moc uprostřed samotné komunistické partaje. V této hře zůstalo spoustu zničených osudů, spoustu mrtvých, žalářovaných a ožebračených lidí. A také nevyjasněná úloha Jana Masaryka, při únorovém kabinetním komunistickém puči


Scénář:        Zdeňka Šimandlová,  Ondřej Trojan

Režie:           Ondřej Trojan

Kamera:       Tomáš Sysel

Střih:             Vladimír Barák

Hudba:          Michal Novinski 

Zvuk:             Jiří Klenka

Masky:          Jana Bílková

Kostýmy:      Katarina Štrbová - Bieliková

Architekt:     Tomáš Svoboda

Producent:       Ondřej Trojan, Filmová a televizní společnost Total HelpArt, T.H.A.

                           PubRes - Zuzana Mistríková, Lubica Orechovská

Koproducent:  Česká televize - Filmové centrum

                           Rozhlas a televízia Slovenska

Výkonný producent:   Michaela Syslová

Vedoucí produkce:      Luděk Valchář

Tiskový servis: barbara.trojanova@gmail.com, Tel.: +420 777 86 11 14


Fotografie z natáčení

Video ukázky

Diskuze