Obsah této stránky vyžaduje novější verzi aplikace Adobe Flash Player.

Získat aplikaci Adobe Flash Player

facebook

Webové stránky

Přehrát online

Plakát ke stažení

Presskit CZ

Presskit ENG

photo

O filmu

Historické drama a rozporuplné osobě vedoucího odboru zahraniční rozvědky Zdeňka Tomana, který významně ovlivnil politický vývoj v Československu v letech 1945 až 1948, a s jehož velkým přispěním se chopila politickým pučem moci Komunistická strana.

TISKOVÉ MATERIÁLY A FOTOGRAFIE KE STAŽENÍ ZDE

Připravujeme nový web


V hlavní roli Zdeňka Tomana se představí Jiří Macháček. Jeho ženu Peslu hraje herečka a zpěvačka Kateřina Winterová.

DÁLE HRAJÍ:

Kristýna Boková jako Tomanova sekretářka a milenka Třískalová, Stanislav Majer jako generální tajemník KSČ Rudolf Slánský, Marek Taclík jako fanatický komunista, přednosta obranného zpravodajství Bedřich Reicin, slovenští herci Roman Luknár jako Jan Masaryk, Lukáš Latinák jako politik Vlado Clementis nebo Táňa Pauhofová jako Tomanova sestra Aurélia, dále Lukáš Melník v roli Tomanovy pravé ruky Františka Kuraciny, Jaromír Dulava jako ministr vnitra Václav Nosek, Jiří Dvořák jako generál Bártík, Martin Finger jako agent zpravodajské služby Adolf Püchler, Aleš Procházka jako Klement Gottwald.  V dalších rolích se představí mimo jiné například Radek Holub, Ondřej Malý, Matěj Ruppert, Jaroslav Plesl, Marián Mitaš, Miroslav Táborský, Ady Hajdu, Václav Neužil, Pavel Liška,  Halka Třešňáková nebo Lucia Šoralová.


Natáčení filmu  TOMAN režiséra Ondřeje Trojana  proběhne na podzim 2016, na jaře, v létě a na podzim 2017. Předpokládaná premiéra na jaře 2018.

Producentem je Filmová a televizní společnost Total HelpArt,T.H.A. a slovenská produkční společnost PubRes, koproducentem Česká televize  a RTVS.


Kdo byl Dr. Zdeněk Toman

Narodil se r. 1909 v Sobrancích na Slovensku jako Zoltán Goldberger - syn maďarských Židů, jeho otec byl  rabín. Za svého života si několikrát změnil jméno, snad aby se alespoň de iure distancoval od svého židovského původu. Jako by právě ten považoval za břímě, které by mu v životě mohlo bránit v kariéře. Byla krátká a strmá… fungoval po tři poválečná léta jako šedá /rudá/ eminence v pozadí politického dění.


Zdeněk Toman, komunista, šmelinář, a všehoschopný kariérista, vystoupal v období boje o poválečné směřování Československa a bezskrupulózního a intrikami prolezlého boje o koryta z řadového úředníka s vazbami na exilovou vládu v Londýně, kde se svojí ženou Peslou přečkal válku, přes krátké období repatriačního úředníka na Zakarpatské Rusi, až na post vedoucího odboru zahraniční rozvědky. Z této pozice, v utajení a s velkými pravomocemi, rozehrál několik partií. Partii rozvědčíka, používajícího metod vydírání, udávání a zastrašování pro účely „vyčištění“ rozvědky od veškerých poválečných demokratických složek a totálního ovládnutí resortu komunisty. Vedle toho, s požehnáním generálního tajemníka komunistů Rudolfa Slánského, s diplomatickým pasem a širokými kontakty z Londýna i mezi přeživšími z židovské komunity, šmelil v obrovských rozměrech za účelem získávání peněz pro komunistické předvolební kampaně. Zároveň se zásadním způsobem podílel na pomoci pro židovské navrátilce a uprchlíky ze všech koutů východní Evropy, při koordinaci jejich deportací přes Československo, Německo a Rakousko do Palestiny a na jejich vyzbrojování. To vše činil vždy z osobních a zištných důvodů, majetky, které takto pro sebe získal, byly obrovské.


Byl jedním z prvních zatčených poválečných vysoce postavených politických vězňů a jedním z mála, komu se podařilo v létě roku 1948 z ostře střežené komunistické vazby uprchnout a dostat se přes americkou zónu až do Venezuely.   Je velmi pravděpodobné, že Slánský a několik dalších komunistů měli zájem na tom, aby Toman z vězení zmizel a ztratil se i se svými informacemi a vědomostmi v zahraničí. Jen o pár let později se již podobná zatčení řešila podle sovětských not. Brutální výslechy, vynucená doznání a politické justiční vraždy, včetně Slánského a dalších.


V pozadí této linky se mezitím odehrává boj o moc mezi demokraty a komunisty, koordinovaný Moskvou řízenými agenty NKVD a také boj o moc uprostřed samotné komunistické partaje. V této hře zůstalo spoustu zničených osudů, spoustu mrtvých, žalářovaných a ožebračených lidí. A také nevyjasněná úloha Jana Masaryka, při únorovém kabinetním komunistickém puči


Námět a spolupráce na scénáři: Frank Reiss

Scénář:        Ondřej Trojan, Zdeňka Šimandlová

Režie:           Ondřej Trojan

Kamera:       Tomáš Sysel

Střih:             Vladimír Barák

Hudba:          Michal Novinski 

Zvuk:             Jiří Klenka

Masky:          Jana Bílková

Kostýmy:      Katarina Štrbová - Bieliková

Architekt:     Tomáš Svoboda

Producent:      Ondřej Trojan, Filmová a televizní společnost Total HelpArt, T.H.A.

                           PubRes - Zuzana Mistríková, Lubica Orechovská

Koproducent:  Česká televize - Filmové centrum

                           Rozhlas a televízia Slovenska

Za podpory:     Státního fondu kinematografie

                           Audiovizuálneho fondu

Výkonný producent:   Michaela Syslová

Vedoucí produkce:      Luděk Valchář

Tiskový servis:  Barbara.Trojanova@gmail.com, Tel.: +420 777 86 11 14                                       


Fotografie z natáčení

Video ukázky

Diskuze