Obsah této stránky vyžaduje novější verzi aplikace Adobe Flash Player.

Získat aplikaci Adobe Flash Player

photo

O filmu

Film El paso diváka zavede do kotle vášní, emocí a živelnosti. Režisér Zdeněk Tyc se po úspěšných Smradech už podruhé vrací do světa Romů, který v nás zpravidla vzbuzuje strach a rozpaky, přestože o něm vlastně vůbec nic nevíme… El paso je inspirováno skutečným osudem romské vdovy, matky devíti dětí. Filmová rodina Horváthových má dětí sedm.

 

Příběh začíná okamžikem nečekané, tragické smrti otce. Matka Věra najednou stojí sama v boji proti úřadům, odhodlaná udržet svou početnou rodinu pohromadě za každou cenu, jenže zoufale nepřipravená. Sociální odbor dává k soudu žádost na odebrání jejích dětí a následné svěření do ústavní péče.

 

Ze dne na den jsou vystěhováni na periferii do sociálního bytu o jedné místnosti. Případ Věra versus město se dostane k mladé, ambiciózní advokátce. Svět Romů nezná a ani ji příliš nezajímá, celou kauzu bere zpočátku jako odrazový můstek své začínající kariéry. Navzdory svým předsudkům, nepochopení a občas i samotné Věře, která blonďatou advokátku zpočátku odmítá vpustit do svého světa, případ nevzdá. Naštěstí není sama, kdo stojí na straně rodiny proti většině. Je tady ještě lehce nepraktický, ovšem o to pro svou práci zapálenější, kurátor Kochta. Jeho snaha pomoci Horváthovým je přiživována také ryze soukromým zájmem o atraktivní advokátku…

 

El paso nekončí happy endem, jen jeho příslibem. Bez lakování na růžovo nabízí pozitivní příklad. A také čas na přemýšlení, zda být Romem opravdu znamená být vinen.

 

Film vznikl za přispění Státního fondu ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie a The Media programme of the European community. Partneři filmu: ČPP, UPP, Bystrouška, Studio Virtual, HBO, 2nd Hand Koukey, Volvo, Clinigue, Baťa

 

Premiéra: 19.3.2009

Distribuce: Falcon a. s.

Žánr: drama podle skutečné události

Stopáž: 98 minut

Formát: klas (1:1.85), Dolby Digital

Cílová skupina: film pro diváky od 12 let

Počet kopií: 12

Rozpočet: 18 500 000

 

Scénář a režie: Zdeněk Tyc

Námět: Zdeněk Tyc

Kamera: Patrik Hoznauer

Architekt: Adam Pitra

Kostýmy: Andrea Králová

Masky: Jana Bílková

Hudba: Vojtěch Lavička

Střih: Vladimír Barák L.C.C.

Zvuk: Jan Čeněk

Producent: Ondřej Trojan

Koproducenti: Česká televize Televizní studio Brno

Vedoucí produkce: Michaela Kuchynková

Pomocná režie: Lukáš Viznar

Výroba: Filmová a televizní společnost Total HelpArt T.H.A.

Ve spolupráci Česká televize Televizní studio Brno

 

Hrají: Irena Horváthová, Linda Rybová, David Prachař, Igor Chmela, Vladimír Javorský, Jana Janěková ml., Petr Lněnička, Leoš Noha, David Matásek, Marie Ludvíková, Simona Peková, Igor Bareš, Denisa Demeterová, Albert Dudy, Nikola Rezanková, Kateřina Poláková, Jan Ištok, Tomáš Fedák, Nelli Dudyová a další.

 

Fotografie z natáčení

Video ukázky

Diskuze