Obsah této stránky vyžaduje novější verzi aplikace Adobe Flash Player.

Získat aplikaci Adobe Flash Player

facebook

Webové stránky

Přehrát online

Plakát ke stažení

photo

O filmu

DRUHÝ ŽIVOT JITKY K.

Příběh mladé ženy, které nepříznivá diagnóza akutní leukémie radikálně změnila ze dne na den život. Jitka vypráví nejen o svých strastech na cestě k uzdravení, ale i nesmírně důležité podpoře blízkých i zcela neznámých lidí, kterým její osud nebyl lhostejný. Tato osobní zpověď nese i touhu pomoci a podpořit všechny, kterým leukémie vstoupila do života. Film o boji se zákeřnou nemocí, naději a přátelství.


„Jmenuji se Jitka. Můj život byl plný sportu, kamarádů a radosti. Přestěhovala jsem se do Prahy, kde jsem tvrdě makala jako trenérka ve fitness. Psalo se o mně v novinách, potkávala jsem zajímavé lidi. Ani ve snu by mě nenapadlo, co mě může potkat.“ Po úvodních slovech se začne před divákem roztáčet spirála událostí, které vyrvaly Jitku z jejího „prvního“ bezstarostného života a vrhly ji do toho „druhého“. Do života po překonání akutní leukemie.


V dokumentu režiséra Vojtěcha Kopeckého projdeme s hlavní protagonistkou všechny zásadní momenty uplynulých více než tří let. Od prvotních chybně diagnostikovaných obtíží přes absolutní vyčerpání, stanovení diagnózy akutní leukemie, nástup do nemocnice, chemoterapii, hubnutí, ztrátu vlasů, bolesti, nalezení vhodného dárce kostní dřeně a netrpělivě očekávanou transplantaci až po návrat domů, dlouhou rekonvalescenci a postupný návrat do normálního, ale už výrazně jiného života.


Kromě Jitčiny vnitřní síly a skvělé lékařské péče ukazuje film i další z nepřehlédnutelných faktorů, které přispěly k jejímu uzdravení - lidi kolem ní a všechno, co pro ni dělali a stále dělají. Mnozí z nich ve filmu vystoupí a přinesou tak pohled z druhé strany, na to, jak nemoc dopadá na okolí pacienta, na jeho nejbližší. „Nedovedu si představit, že bych neměla rodinu a přátele,“ přiznává Jitka, že bez jejich lidské, ale i finanční pomoci by svou dlouhou nemoc asi nezvládla. Stejně otevřeně mluví i o traumatu, se kterým se naopak musela vypořádat úplně sama. Po chemoterapii už nebude moct mít nikdy děti.


Přestože se dokument věnuje závažnému tématu, je v něm dost místa i pro humor, zavede nás nejen do nemocnice, ale i k Jitce domů, na večírek, trénink boxu, do studia Radiožurnálu nebo na Sněžku, kam Jitka po vyléčení pořádá s přáteli charitativní pochody na podporu Nadace pro transplantace kostní dřeně. Protože transplantace je pro mnohé pacienty jedinou šancí na život a dárci stále chybí.


„Může to potkat kohokoli. Chci všem pomoct najít sílu a motivaci k návratu do zdravého života,“ shrnuje Jitka Košínová poselství dokumentu o svém Druhém životě Jitky K.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

LEUKEMIE A JÁ

Edukativní film LEUKEMIE A JÁ je primárně určen pacientům s diagnózou akutní leukemie.

Měl by je seznámit, provést a připravit na vše, s čím se na své

cestě od vyslechnutí diagnózy až k uzdravení setkají. Přinese ucelené

informace o nemoci samotné, léčebných metodách, chemoterapii,

transplantaci kostní dřeně a přípravě na ni, o tom, co nemoc a léčba

dělá s lidským tělem, ale také duší, jak ovlivní nejen život pacienta,

ale i jeho rodiny a okolí. Snímek by měl být proto i důležitým

pomocníkem pro okolí nemocného, jehož informovanost a součinnost je

významným aspektem během léčby. A v neposlední řadě by měl zasáhnout i

skupinu „nezúčastněných“ diváků. Tedy zdravých, kteří se mohou přihlásit

do Českého národního registru dárců kostní dřeně a tím zvýšit šanci

nemocných na uzdravení. Protože v současnosti každý čtvrtý pacient svého

dárce bohužel nenajde…


Novinky z natáčení sledujte na našem  FACEBOOKU.

Reportáž z natáčení: JAK SE ODEBÍRÁ KOSTNÍ DŔEŃ


Současně vznikl pro Českou televizi i dokument DRUHÝ ŽIVOT JITKY K. o iniciátorce projektu Jitce Košínové a jejím vlastním boji s nemocí - o její cestě od prvotní diagnózy, přes náročnou léčbu a transplantaci až k úplnému uzdravení.


Iniciátorkou projektu je bývalá trenérka fitness Jitka Košínová


Jitka před nemocí, během léčby a rok po transplantaci


Jitka sama nemocí prošla a nyní po úspěšné transplantaci  by chtěla pomocí filmu zprostředkovat ostatním pacientům ucelené informace, ke kterým budou mít díky DVD přístup v jakékoli fázi své nemoci a léčby, nebudou odkázáni pouze na informace ze stran vytížených lékařů nebo literatury. Nemoc samotná i její léčba je tak náročná, že často nemá pacient ani sílu číst, někdy může být nemocný v takovém psychickém stavu, že slova lékaře nevnímá nebo si je nepamatuje. DVD s filmem bude mít po ruce vždy. A kdykoli by na něm měl najít odpovědi na co nejvíce ze svých otázek spojených s nemocí a léčbou.


Zadavatel: NADAČNÍ FOND VÝCHODOČESKÉ HEMATOLOGIE ve spolupráci s lékaři IV. Interní hematologické kliniky FN Hradec Králové pod záštitou NADACE PRO TRANSPLANTACE KOSTNÍ DŘENĚ.


Režie, scénář,  střih: Vojtěch Kopecký

Kamera: Tomáš Sysel

Zvuk: Marek Musil

Hudba: Norbi Kovács

Producent: Ondřej Trojan, T.H.A.

Výkonná producentka: Michaela Syslová, T.H.A.

Výroba: Filmová a televizní společnost TotalHelpArt, T.H.A.

Koproducent: Česká televize - Martina Šantavá

Odborný garant, koproducent:  Doc. MUDr. Pavel Žák Ph.D. 

Účinkují: Jitka Košínová, Petr Vágner, Vít Chaloupka, Jiří Chum, Jindra Michálek, Lukáš Konečný, Václav Kopta, Stanislava Košínová, MUDr. Jaromír Kánský, Irena Doskočilová, Doc. MUDr. Pavel Žák, Ph.D., MUDr. Miriam Lánská, Marián Andrejo, MUDr. Alžběta Zavřelová, Jana Müllerová, Petr Koten, Pavel Suchánek,Olinka Kalousková, Zdeňka Trmková, Marek Tesař, Marta Marinová, Líba Drdáková, Inge Regentíková, Tereza Zimová, Jiřina Dudková, Arabela Kovačevičová, Petr Urbánek, Jan Šícha, Marek Buchtela, Petr Jelínek, MUDr. Jana Navrátilová, Václav Zahrádecký, Anna Šourková, Zuzana Kozlová a další.

Trailer CZ: https://youtu.be/8B-CeiKx82o

Trailer ENG: https://youtu.be/EaUc_4B9Bms

Tiskový servis: barbara.trojanova@gmail.com


Fotografie z natáčení

Video ukázky

Diskuze